>>Etusivulle

MIKROKORTTILUETTELO

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Å Ä


Mikrokorttiluettelo on hakemisto seurakuntien mikrokortteihin noin vuoteen 1906 asti. Seurakuntien aineistoa on käytettävissä myös arkistolaitoksen Digitaaliarkistossa.
 
Luettelossa oleva aineisto on käytettävissä Kansallisarkistossa ja Mikkelin maakunta-arkistossa sekä pääosin myös muissa maakunta-arkistoissa. Hämeenlinnan, Joensuun, Jyväskylän, Oulun, Turun ja Vaasan maakunta-arkistoissa ei ole aivan kaikkia ns. konvertoituja eli rullafilmeiltä kuvattuja kortteja (luettelossa lyhenne konv.). Lisäksi eri arkistoissa on käytettävissä yksiköittäin vaihtelevia erityisaineistoja, kuten seurakuntien 1900-luvun tietoja sisältäviä kortteja. Varmista etsimäsi seurakunnan aineistojen saatavuus Aineistot-sivulla olevista luetteloista tai ottamalla yhteyttä kyseiseen arkistolaitoksen yksikköön.
 
Seurakuntien mikrokorttien kaukolainaus on keskitetty Mikkelin maakunta-arkistoon. Kaukolainattavissa olevat kortit on lueteltu tässä luettelossa.
 
Konvertoitujen eli rullafilmeiltä kuvattujen korttien (luettelossa lyhenne konv.) luettavuus voi olla huono.
 
Jokaisella kortilla on oma numeronsa. Kohdassa "korttien numerot" oleva merkintä esim. 1 - 5 tarkoittaa kortteja, joiden numerot ovat 1, 2, 3, 4 ja 5 eikä yhtä korttia, jonka tunnus olisi 1 - 5.
 
Mikrokortteja ei enää ole myytävänä, sillä arkistolaitos on lopettanut mikrokorttien kopioimisen vuonna 2009.
 
Luetteloa päivitetty 12.12.2011.

A

AHLAINEN
AKAA - ACKAS
ALAHÄRMÄ
ALAJÄRVI
ALASTARO
ALATORNIO
ALAVETELI
ALAVIESKA
ALAVUS - ALAVO
ANGELNIEMI
ANJALA
ANNANTEHDAS ORTOD.
ANTREA
ANTTOLA
ARTJÄRVI - ARTSJÖ
ASIKKALA
ASKAINEN
ASKOLA
ASPSJÖ
AURA / PRUNKKALA

B

BERGÖ
BJÖRKÖ
BROMARV
BRÄNDÖ
BÖTOM

D

DEGERBY
DRAGSFJÄRD

E

ECKERÖ
EKENÄS
ELIMÄKI - ELIMÄ
ENARE
ENO
ENONTEKIÖ - ENONTEKIS
ERÄJÄRVI
ESPOO - ESBO
EURA
EURAJOKI - EURAÅMINNE
EVIJÄRVI

F

FAGERVIK
FINBY
FINSTRÖM
FORSBY ks. myös Pernaja / se också Pernå
FORSSA
FREDRIKSHAMN
FREDRIKSHAMNS KADETTFÖRSAMLING
FREDRIKSHAMNS ORTOD.
FÖGLÖ

G

GAMLAKARLEBY
GETA
GUSTAV ADOLFS
GUSTAVS

H

HAAPAJÄRVI
HAAPASAARI
HAAPAVESI
HAILUOTO
HALIKKO
HALSUA - HALSO
HAMINA
HAMINAN KADETTISEURAKUNTA
HAMINAN ORTOD.
HAMMARLAND
HANKASALMI
HANKO - HANGÖ / KUNINGATARVUOREN LINNOITUSSRK.
HANKO ORTOD. - HANGÖ ORTOD.
HARJAVALTA
HARJU ks./se Nokia
HARTOLA
HATTULA
HAUHO
HAUKIPUDAS
HAUKIVUORI
HAUSJÄRVI
HEINJOKI
HEINOLAN KSRK
HEINOLAN MSRK
HEINÄVESI
HELSINGIN JAKAMATON SEURAKUNTA
- HELSINGFORS ODELBAR FÖRSAMLING

HELSINGIN ORTOD. - HELSINGFORS ORTOD.
HELSINGIN PITÄJÄ - HELSINGE SOCKEN
HELSINKI / KAARTIN SRK.
HELSINKI / MERIVÄEN SRK.
HELSINKI / RUOTS.-SUOM. SRK.
- HELSINGFORS / SVENSKA OCH FINSKA FÖRSAMLING

HELSINKI / SOTILASSAIRAALAN ORTOD.
- HELSINGFORS / MILITÄRSJUKHUSETS ORTOD.

HELSINKI / UL:N JA HL:N RAKUUNARYKMENTIN SRK.
- HELSINGFORS / NYLANDS OCH TAVASTEHUS LÄNS DRAGONREG. FÖRS.

HELSINKI / VIAPORIN SEURAKUNTA
- HELSINGFORS / SVEABORGS FÖRSAMLING

HELSINKI / VIROLAIS-LÄTTILÄINEN SRK.
HIITOLA
HIITTINEN
HIMANKA - HIMANGO
HINNERJOKI
HIRVENSALMI
HITIS
HOLLOLA
HONKAJOKI
HONKILAHTI - HONGILAX
HOUTSKARI - HOUTSKÄR
HUITTINEN
HUMPPILA
HYRYNSALMI
HÄMEENKOSKI (ENT. KOSKI HL)
HÄMEENKYRÖ
HÄMEENLINNAN KSRK
HÄMEENLINNAN MSRK
HÄMEENLINNAN TYKISTÖKOMPPANIA
HÖGFORS

I

II - IJO
IISALMEN KAUPUNKISEURAKUNTA - IDENSALMI STADSFÖRSAMLING
IISALMEN MAASEURAKUNTA - IDENSALMI LANDSFÖRSAMLING
IITTI
IKAALINEN - IKALIS
ILMAJOKI - ILMOLA
ILMEE
ILOMANTSI - ILOMANTS
ILOMANTSIN ORTOD. - ILOMANTS ORTOD.
IMPILAHTI - IMPILAX
INARI
INIÖ
INKOO - INGÅ
ISOJOKI
ISOKYRÖ
ITIS

J

JAAKKIMA
JAALA
JALASJÄRVI
JANAKKALA
JEPUA - JEPPO
JOCKAS
JOCKIS
JOENSUU
JOENSUU ORTOD.
JOHANNES
JOKIOINEN
JOMALA
JOROINEN - JOROIS
JOUTSA
JOUTSENO
JUANKOSKI
JURVA
JUUKA - JUGA
JUVA
JYVÄSKYLÄN KSRK
JYVÄSKYLÄN MSRK
JYVÄSKYLÄN ORTOD. SRK
JÄGERHORNIN RYKMENTTI - JÄGERHORNSKA REGEMENTET
JÄMIJÄRVI
JÄMSÄ
JÄPPILÄ
JÄÄSKI - JÄSKIS

K

KAARINA
KAARLELA
KAARTIN SEURAKUNTA ks. Helsinki / Kaartin seurakunta

KAAVI
KAJAANI - KAJANA
KAKSKERTA
KALAJOKI
KALANTI - KALAND
KALLAVESI ks. Kuopion maaseurakunta / se Kuopio landsförsamling

KALVOLA - KANGAIS
KANGASALA
KANGASLAMPI
KANGASNIEMI
KANKAANPÄÄ
KANTA-LOIMAA
KANNUS
KARELEN
KARIJOKI
KARINAINEN - KARINAIS
KARISLOJO
KARJAA - KARIS
KARJALA
KARJALOHJA
KARKKILA
KARKKU
KARLEBY
KARLÖ
KARSTULA
KARTTULA
KARUNA
KARUNKI - KARUNGI
KARVIA
KASKINEN - KASKÖ
KAUHAJOKI
KAUHAVA
KAUKOLA
KAUSTINEN - KAUSTBY
KAUVATSA
KEITELE
KELVIÅ
KEMIJÄRVI
KEMI KSRK - KEMI STADSFÖRS.
KEMI MSRK - KEMI LANDSFÖRS.
KEMIN KIHLAKUNNAN ORTOD. - KEMI HÄRADS ORTOD.
KEMI TRÄSK
KEMIÖ
KEMPELE
KERIMÄKI
KESTILÄ
KESÄLAHTI - KESÄLAX
KEURUU - KEURU
KEXHOLM STADSFÖRS.
KEXHOLM LANDSFÖRS.
KEXHOLM ORTOD.
KIDES
KIIHTELYSVAARA
KIIKALA ks. myös Somero
KIIKKA
KIIKOINEN - KIKOIS
KIIMINKI - KIMINGE
KIMITO
KIRKKONUMMEN RUOTS.
KIRKKONUMMI
KIRVU - KIRVUS
KISKO
KITEE
KITELÄ ORTOD.
KITTILÄ
KIUKAINEN - KIUKAIS
KIURUVESI
KIVENNAPA - KIVINEBB
KIVIJÄRVI
KJULO
KLEMIS
KODISJOKI
KOIVISTO
KOIVULAHTI
KOKEMÄKI
KOKKOLA
KOLARI
KONGINKANGAS
KONTIOLAHTI - KONTIOLAX
KORPILAHTI - KORPILAX
KORPISELKÄ ORTOD. SRK
KORPPOO - KORPO
KORSHOLM
KORSNÄS
KORTESJÄRVI
KOSKENKYLÄ ks. myös Pernaja / se också Pernå
KOSKI HL - KOSKIS TL
KOSKI TL - KOSKIS ÅL
KOTKA
KOTKA ORTOD.
KRENATÖÖRITARKK´AMPUJAPATALJOONA
KRISTIINANKAUPUNKI - KRISTINESTAD
KRISTIINANKAUPUNKI MSRK - KRISTINESTAD LANDSFÖRS.
KRONOBORG
KRUUNUPYY - KRONOBY
KUHMALAHTI - KUHMALAX
KUHMO
KUHMOINEN - KUHMOIS
KUIVANIEMI
KULLAA - KULLA
KUMLINGE
KUMO
KUOKKALA ORTOD. SRK
KUOLEMAJÄRVI
KUOPION MSRK - KUOPIO LANDSFÖRS.
KUOPION TKSRK - KUOPIO DOMKYRKOFÖRS.
KUOREVESI
KUORTANE
KURIKKA
KURKIJOKI
KURU
KUSTAVI
KUUSAMO
KUUSISTO - KUSTÖ
KUUSJOKI
KUUSJÄRVI ks. Outokumpu
KVEVLAX
KYLMÄKOSKI
KYMI - KYMMENE
KYRKSLÄTT
KYRKSLÄTT SVENSKA FÖRS.
KYYRÖLÄ ORTOD. SRK
KÄKISALMEN KSRK
KÄKISALMEN MSRK
KÄKISALMEN ORTOD.
KÄLVIÄ
KÄRKÖLÄ
KÄRSÄMÄKI
KÖKAR
KÖYLIÖ

L

LAIHIA - LAIHELA
LAITILA
LAMMI - LAMPIS
LAPINJÄRVI
LAPINLAHTI - LAPINLAX
LAPPAJÄRVI
LAPPEE (LAPPEENRANTA)
LAPPEENRANTA
LAPPEENRANTA ORTOD. SRK
LAPPI TL - LAPPNÄS ÅL
LAPPTRÄSK
LAPPVESI (VILLMANSTRAND)
LAPUA - LAPPO
LAPUAN TKSRK ks. Lapua
LAPVÄÄRTTI - LAPPFJÄRD
LARSMO
LAUKAA - LAUKAS
LAVANSAARI
LAVIA
LEHTIMÄKI
LEIVONMÄKI
LEMBOIS
LEMI
LEMLAND
LEMPÄÄLÄ
LEMU - LEMO
LEPPÄVIRTA
LESKIKUNINGATTAREN HENKIVARTIORYKMENTTI
LESTIJÄRVI
LETALA
LIBELITS
LIETO
LILJENDAL
LIMINKA - LIMINGO
LIPERI
LOHJA
LOHTAJA - LOCHTEÅ
LOIMAA
LOJO
LOKALAHTI - LOKALAX
LOPPI - LOPPIS
LOVIISAN ORTOD. KAPPELISRK - LOVISA ORTODOXA KAPELLFÖRS.
LOVIISAN RUOTSINKIELINEN SRK - LOVISA SVENSKA FÖRS.
LUHANKA - LUHANGO
LUMPARLAND
LUNDO
LUOPIOINEN - LUOPIOIS
LUOTO
LUUMÄKI
LUVIA
LÄNGELMÄKI
LÖVKULLA
LÖVSKÄR

M

MAALAHTI
MAANINKA
MAARIA
MAKSAMAA
MALAX
MANINGA
MANTSINSAARI ORTOD. SRK
MARTTILA
MASKU - MASKO
MATKAPAPISTOPIIRI 1. / ORTODOKSINEN
MAXMO
MERIJÄRVI
MERIKARVIA
MERIMASKU
MERIVÄEN SEURAKUNTA ks. Helsinki / Meriväen seurakunta

MESSUKYLÄ - MESSUBY
METSÄMAA
METSÄPIRTTI
MIEHIKKÄLÄ
MIETOINEN - MIETOIS
MIKKELIN MAASEURAKUNTA
MIKKELIN TUOMIOKIRKKOSEURAKUNTA
MOLA
MOUHIJÄRVI
MUHOS
MULTIA - MULDIA
MUNSALA
MUOLAA
MUONIO
MUSTASAARI
MUSTIO
MUURLA
MYNÄMÄKI
MYRSKYLÄ
MÄNTSÄLÄ
MÄNTYHARJU

N

NAANTALI
NAKKILA
NASTOLA
NAUVO
NEDERTORNEÅ
NEDERVETIL
NILSIÄ
NIVALA
NOKIA
NOORMARKKU
NOUSIAINEN
NOVOTORZHSKIN JALKAVÄKIRYKMENTTI 114. (ORT. SRK)
- NOVOTORZK INFANTERIREGEMENT 114. (ORTOD. FÖRS.)

NUMMI
NURMES
NURMIJÄRVI
NURMO
NÄRPIÖ

O

OPETUSTARKK´AMPUJAPATALJOONA
ORAVAINEN
ORIMATTILA
ORIPÄÄ
ORISMALA
ORIVESI
OULAINEN
OULU
OULUJOKI
OULUNSALO
OUTOKUMPU

P

PAATSJOKI ORTOD. SRK
PAATTINEN
PAAVOLA
PADASJOKI
PAIMIO
PALKEALA ORTOD. SRK
PALTAMO
PARAINEN
PARIKKALA
PARKANO
PATTIJOKI
PELLO
PERHO
PERNAJA
PERNIÖ
PERTTELI
PERÄSEINÄJOKI
PETSAMO ORTOD. SRK
PETÄJÄVESI
PETOLAHTI
PIEKSÄMÄEN MSRK
PIELAVESI
PIELISENSUU / UTRAN TEHDASSEURAKUNTA
PIELISJÄRVI
PIETARIN SUOMALAINEN PYHÄN MARIAN SRK
PIETARSAAREN MAASEURAKUNTA
PIHLAJAVESI
PIHTIPUDAS
PIIKKIÖ
PIIPPOLA
PIRKKALA ks. Nokia
PIRTTIKYLÄ
PITKÄRANTA ORTOD. SRK
POHJAN RUOTSALAINEN SEURAKUNTA
POLVIJÄRVI
POMARKKU
PORIN KAUPUNKISEURAKUNTA
PORIN MAASEURAKUNTA
PORNAINEN
PORVOON KAUPUNKI
PORVOON PITÄJÄ (maasrk.)
PORVOON RUOTSALAINEN TUOMIOKIRKKOSEURAKUNTA
PORVOON SUOMALAINEN SEURAKUNTA
PUDASJÄRVI
PUKKILA
PULKKILA
PUNKALAIDUN
PUOLANKA
PURMO
PUSULA
PUUMALA
PYHTÄÄ
PYHÄJOKI
PYHÄJÄRVI (Oulun lääni / Uleåborgs län)
PYHÄJÄRVI (Uudenmaan lääni / Nylands län)
PYHÄJÄRVI (Viipurin lääni / Viborgs län)
PYHÄMAA
PYHÄRANTA
PÄLKJÄRVI
PÄLKÄNE
PÖYTYÄ

R

RAAHE ks. myös Pattijoki
RAIPPALUOTO
RAISIO
RAIVOLA ORTOD. SRK
RANTASALMI
RANTSILA
RAUMAN KAUPUNKISEURAKUNTA
RAUMAN KAUPUNKISEURAKUNTA JA MAASEURAKUNTA
RAUMAN MAASEURAKUNTA
RAUTALAMPI
RAUTAVAARA
RAUTIO
RAUTJÄRVI
RAUTU
REISJÄRVI
RENKO
REPOSAARI
REVONLAHTI
RISTIINA
RISTIJÄRVI
ROVANIEMI
RUOKOLAHTI
RUOTSINPYHTÄÄ
RUOTSINSALMI ORTOD. SRK
RUOVESI
RUSKEALA
RUSKO
RYMÄTTYLÄ
RÄISÄLÄ
RÄÄKKYLÄ

S

SAARIJÄRVI
SAHALAHTI
SAIMAAN KANAVAN SEURAKUNTA

SAKKOLA
SALLA
SALMI ORTOD. SRK
SALO-USKELA
SALOINEN
SALTVIK
SAMMATTI
SASTMOLA
SAUVO
SAVONLINNA
SAVONLINNA ORTOD. SRK
SAVONLINNAN-KUOPION ORTOD. SRK
SAVONRANTA
SEINÄJOKI
SEISKARI
SIEVI
SIIKAINEN
SIIKAJOKI
SIIPYY

SIMO
SIPOON RUOTSALAINEN SEURAKUNTA

SIPPOLA
SIUNTIO
SNAPPERTUNA (508)
SNAPPERTUNA (549)
SOANLAHTI
SODANKYLÄ
SOINI
SOMERNIEMI
SOMERO
SONKAJÄRVI
SORTAVALAN KSRK
SORTAVALAN MSRK
SORTAVALAN ORTOD. SRK
SOTKAMO
SOTTUNGA
ST ANDREE
ST JOHANNES
ST KARINS
ST MARIE
ST MICHELS DOMKYRKOFÖRSAMLING
ST MICHELS LANDSFÖRSAMLING
ST MÅRTENS
STORKYRO
STORÅ
SUISTAMO ORTOD. SRK
SULKAVA
SULVA
SUMIAINEN
SUND

SUODENNIEMI
SUOJÄRVI ORTOD. SRK
SUOMEN KAARTI
SUOMEN MERIEKIPAASI

SUOMENLINNAN ORTOD. SOTILASSRK
SUOMENNIEMI
SUOMUSJÄRVI
SUOMUSSALMI

SUONENJOKI
SUONIEMI ks. myös Nokia
SUURSAARI
SVARTHOLMAN LINNOITUS

SYSMÄ
SÄKKIJÄRVI
SÄKYLÄ
SÄRKISALO
SÄRÄISNIEMI

SÄÄKSMÄKI
SÄÄMINKI

T

TAIPALE ORTOD. SRK
TAIPALSAARI
TAIVALKOSKI
TAIVASSALO
TAMMELA
TAMMISAARI
TAMPEREEN ORTOD. SRK
TAMPEREEN TUOMIOKIRKKOSEURAKUNTA
TARKK'AMPUJAKOULU JA OPETUSTARKK'AMPUJAKOMPPANIA
TARKK'AMPUJARYKMENTTI 2. / ORTOD. SRK
TARKK'AMPUJARYKMENTTI 8. / ORTOD. SRK
TARVASJOKI
TAVASTEHUS ARTILLERIKOMPANI
TAVASTEHUS LANDSFÖRSAMLING
TAVASTEHUS STADSFÖRSAMLING
TAVASTKYRO
TEERIJÄRVI

TEISKO
TEMMES
TENHOLA
TERIJOKI ORTOD. SRK
TERVOLA
TEUVA
TIURULA ORTOD. SRK
TOHMAJÄRVI
TOHOLAMPI
TOIVAKKA
TORNIO
TORNIO ORTOD. SRK
TOTTIJÄRVI ks. myös Nokia
TURTOLA
TURUN LINNA
TURUN ORTOD. SRK
TURUN TUOMIOKIRKON RUOTSALAINEN SRK
TURUN TUOMIOKIRKON SUOMALAINEN SRK

TUULOS
TUUSNIEMI
TUUSULA
TUUSULAN SOTILASSAIRAALAN ORTOD. SRK
TYRNÄVÄ
TYRVÄNTÖ
TYRVÄÄ
TYTÄRSAARI
TÖYSÄ

U

ULEÅBORG
ULLAVA
ULVILA

URJALA
USKELA ks myös SOMERO
UTAJÄRVI
UTRAN TEHDASSEURAKUNTA ks. Pielisensuu / Utran tehdasseurakunta
UTSJOKI

UUDENKAUPUNGIN KAUPUNKISEURAKUNTA
UUDENKAUPUNGIN MAASEURAKUNTA

UUKUNIEMI
UURAINEN

UUSIKAARLEPYY
UUSIKIRKKO
UUSIKIRKKO ORTOD. SRK

V

VAALA
VAASAN ORTOD. SRK
VAASAN SUOMALAINEN SEURAKUNTA
VAHTO
VALKEALA
VALKEASAARI ORTOD. SRK
VALKJÄRVI
VAMPULA

VANAJA
VARKAUS
VEHKAJÄRVI ks SAHALAHTI

VEHKALAHTI
VEHMAA

VESANTO
VESILAHTI

VETELI
VIAPORIN LINNOITUKSEN SEURAKUNTA
VIHANTI

VIHTI
VIIDENNEN SUOMEN TARKK'AMPUJAPATALJOONAN SRK
VIIPURI ORTOD. SRK
VIIPURIN MSRK
VIIPURIN TKSRK
VIIPURIN RUOTSALAINEN SRK
VIIPURIN VARUSKUNNAN ORTOD. SRK
VIITASAARI
VILJAKKALA
VILLMANSTRAND
VILLMANSTRANDS ORTOD.
VILLNÄS
VIMPELI
VIROLAHTI
VIRRAT
VIRTASALMI
VIRTTAAN SAARNAHUONE ks. Alastaro
VITTIS
VITTISBOFJÄRD
VÅRDÖ
VÄHÄKYRÖ
VÄRTSILÄ
VÄSTANFJÄRD
VÖYRI

Y

YLIHÄRMÄ
YLIKIIMINKI
YLIMARKKU
YLISTARO
YLITORNIO
YLIVIESKA
YLÄNE
YLÖJÄRVI
YPÄJÄ

Å

ÅVIK ks. SOMERO

Ä

ÄHTÄRI
ÄHTÄVÄ
ÄNKEDROTTNINGENS LIVREGEMENTE

 

Paluu alkuun