- Ajankohtaista
- Arkistoyhteistyö
- Esittelyt ryhmille
- Heraldiset palvelut
- Julkaisuluettelo
- Julkishallinnon sähköiset palvelut
- Jäljenteet ja kopiot
- Kaukolainaus
- Kirjasto
- Koulutus
- Neuvonta ja konsultointi
- Normit ja seulontapäätökset
- Näyttelyt
- Selvitykset
- Seulonta
- Siirrot
- Säilyttäminen
- Tarkastus
- Tutkijasalipalvelut
- Viestintä
- Yksityisarkistojen luovutus
Merkittäviä yksityisarkistoja Oulun maakunta-arkistoon
Oulun maakunta-arkisto on vastaanottanut kuluneena vuonna useita merkittäviä yksityisarkistoja, joista erityistä huomiota ansaitsee kolme arkistoa:
Kerttu Saalastin arkiston luovutus OMA:oon toteutui, kun Saalastin poika Risto Saalasti allekirjoitti luovutussopimuksen keväällä ja kun elämäkertaa kirjoittava Tytti Isohookana-Asunmaa toimitti ensimmäiset asiakirjaerät maakunta-arkistoon toukokuussa. Aineistoa (mm. kirjeenvaihtoa, puheita, nauhoituksia) on vuosilta 1919 - 1987 yhteensä 1,6 hyllymetriä. Kyösti Kallion tytär Kerttu Saalasti toimi 1950-luvulla opetusministerinä, joka vaikutti vahvasti mm. kuluvana vuonna 50 vuotta täyttävän Oulun yliopiston perustamiseen.
Oulun Kärpät 46 ry:n vanhimman aineiston toimitti maakunta-arkistoon elokuussa yksi Kärppien perustajajäsenistä, Jorma Nykänen, joka sai ajatuksen arkiston luovuttamisesta tutustuessaan muutama vuosi sitten maakunta-arkistossa Oulun Pyrinnön asiakirjanäyttelyyn. Hallitsevien Suomen mestareiden vanhimman aineiston luovutus on merkittävä koko Pohjois-Suomen näkökulmasta, sillä Kärpät on vahvasti pohjoissuomalainen, ei vain oululainen ilmiö. Luovutettu aineisto (1,8 hm; mm. pöytäkirjat, toimintakertomukset, jäsenkortisto) kattaa ajan perustamisvuodesta 1946 pääsääntöisesti1990-luvulle asti, jolloin nykyinen Oulun Kärpät organisoitiin uudelta pohjalta.
Kirjailija Joni Skiftesvik luovutti vanhimman käsikirjoitusaineistonsa ja mm. näihin liittyvää kirjeenvaihtoa (yht. 1,6 hm vuodesta 1983 alkaen) maakunta-arkistoon syyskuussa. Tunnustetun pohjoissuomalaisen kirjailijan Joni Skiftesvikin teokset liittyvät Pohjois-Suomeen, ja hän on myös tuttu maakunta-arkiston asiakas. Skiftesvikin seuraavaksi ilmestyvä kirja liittyy Petsamoon ja luovutustilaisuudessa Skiftesvik kertoi löytäneensä kirjaansa varten tavallisten entisten petsamolaisten hallusta upeaa valokuva-aineistoa, joiden säilyminen huolestuttaa niiden ikääntyneitä haltijoita. Niin valokuvien kuin muunkin Petsamoon liittyvän asiakirja-aineiston talteen saaminen on Oulun maakunta-arkistolle tärkeää, koska petsamolaisten viranomaisten arkistot säilytetään Oulun maakunta-arkistossa ja koska tavoitteena on saada talteen ja tutkimuksen käyttöön myös yksityisten hallussa olevaa aineistoa monipuolistamaan kuvaa menneestä petsamolaisesta todellisuudesta.
Lisätietoja:
Oulun maakunta-arkiston johtaja Vuokko Joki,
puh. (08) 514 5813 tai 050 3642 702
sähköposti muotoa etunimi.sukunimi@narc.fi





