26.02.2008

Van Goghin kengät astelevat Europeana-verkkosivustolla

Van Goghin kuuluisat kengät ovat nyt näkyvissä Euroopan digitaalikirjaston verkkosivuston kokeiluversiossa. Europeana-niminen verkkosivusto tekee aluevaltauksen kokoamalla miljoonat eurooppalaisista arkistoista, museoista, kirjastoista ja audiovisuaalisista kokoelmista peräisin olevat digitoidut asiakirjat yhteen portaaliin.

Sivustolla käyttäjä voi selaus- ja hakutoiminnon avulla löytää eurooppalaisten kulttuuriperintöjärjestöjen digitoimia maalauksia, valokuvia, esineitä, kirjoja, sanomalehtiä, arkistomateriaaleja, elokuvia ja äänitteitä.

Euroopan digitaalikirjastohanketta voimakkaasti kannattava Euroopan komissio on ilmaissut tukensa Europeana-portaalille. Tietoyhteiskunnan ja viestinten pääosaston digitaalisen sisällön ja kognitiivisten järjestelmien yksikön johtaja Horst Forster on todennut, että Europeana-hankkeen laajuus on kunnianhimoinen. Portaali luo yhteyksiä Euroopan kulttuuriperinnön digitointiohjelmien välille ja pyrkii palvelemaan tehokkaasti. Kansalaiset voivat sen avulla tutkia, miten ideat välittyivät aikoinaan maasta toiseen, miten poliittiset tai sosiaaliset suuntaukset kehittyivät ja miten taidesuunnat vaikuttivat koko maanosaan.

Europeana-hankkeessa kehitetään käytännöllisiä, käyttäjän määrittelemiä työkaluja sisällön hakemiseen ja jakamiseen monikielisessä käyttöliittymässä. Työkalujen avulla käyttäjien on helppo yhdistää tai vertailla eri maiden tiettyyn aiheeseen liittyvää materiaalia, kuten Rooman valtakuntaan, viikinkeihin tai renessanssiin liittyviä kulttuuriesineitä, kuvakieltä, tallenteita ja kirjoituksia.

Van Goghin teos "Kengät" on Europeana-portaalia esittelevän verkkovideon aloituskuvana. Nancy Sinatran vuoden 1966 hitin, These Boots Are Made For Walkin, sanoin alkava video vie yleisön erilaisille matkoille Eurooppaan – pyhiinvaellukselle, työnhakumatkalle ja sotamarssille.

Videon tavoitteena on kannustaa eurooppalaisia instituutioita saattamaan digitaalinen sisältönsä saataville Europeana-portaalin kautta. Kansainvälisen arkistoneuvoston ICA:n Euroopan osaston puheenjohtajan Martine de Boisdeffren mukaan käyttäjät haluavat liittää yhteen erityyppistä kulttuuriperintöaineistoa. Jotta tämä olisi mahdollista, järjestöjen on toimitettava metatietonsa Europeana-portaaliin. Internetiin hautautuu tällä hetkellä paljon sellaista arvokasta digitaalista aineistoa, jota hakukoneiden on vaikea löytää. Europeanan ansiosta tähän aineistoon päästään käsiksi aikaisempaa helpommin.

-> Tutustu Europeana portaalia esittelevään videoon YouTubessa.

-> Tutustu Europeana-portaalin kokeiluversioon.

-> Osallistu kilpailuun ja voit voittaa iPhonen!