09.01.2008

Ainutlaatuinen arkistotietokanta kertoo Itämeren kaupan historiasta

Itämeren maiden Baltic Connections –hankkeen arkistotietokanta on valmistunut. Tietokanta sisältää tietoa Itämeren maiden kaupankäynnin ja merenkulun asiakirjallisista lähteistä vuosien 1450 ja 1800 välisenä aikana.

Tietokannan avulla on mahdollista saada tiedot keskeisistä asiakirjallisista lähdeaineistoista, jotka sisältävät tietoja kaupan merkityksestä niille kaupungeille, joilla oli lupa käydä ulkomaankauppaa. Tietokannasta selviää esimerkiksi, missä on asiakirjoja laivoista ja merimiehistä, mutta myös kauppa- ja diplomaattiverkostoista. Myös käsityöläisten ja pienteollisuuden sekä kauppahuoneiden historiaa valottavaa aineistoa on löydettävissä tietokannasta.

Tietokantaan on tallennettu miltei tuhat kuvaustietoa arkistomateriaalista, joka koskee Itämerellä ja sen rannikoilla tapahtunutta kaupankäyntiä. Kuvauksesta käy ilmi, mitä tietoa aineisto sisältää, dokumenttien alkuperä ja nykyinen sijainti. Tiedot on kerätty kymmenen maan 128 arkistosta.

Baltic Connections -hankkeeseen ovat osallistuneet Hollannin johdolla Tanskan, Viron, Suomen, Saksan, Liettuan, Latvian, Puolan, Venäjän ja Ruotsin edustajat. Suomesta projektissa olivat mukana professori Juhani Piilonen ja arkistoneuvos Eljas Orrman Kansallisarkistosta. Hanke käynnistyi vuonna 2005 ja päättyi elokuussa 2007.

Tietokanta on nyt julkaistu myös kolmiosaisena englanninkielisenä teoksena, jossa aineisto on ryhmitelty maittain. Suomen osuus käsittää yli sata sivua. Teoksen voi tilata hankkeen kotisivun kautta.

Tutustu tietokantaan

Tutustu hankkeen verkkosivuihin
Lisätietoja: arkistoneuvos Eljas Orrman, puh. (09) 228 62 250